Informacja o plikach elektronicznych do pobrania

Uwaga: nie zapomnij pobrać i zapisać pliku na dysku, zanim spróbujesz go odczytać!

Książki w wersjach elektronicznych stopniowo wypierają książki papierowe, ponieważ są dostępne natychmiast po zakupie, a w dodatku nic nie ważą. Ta ostatnia zaleta istotna jest szczególnie dla tych, który lubią zabierać książki w podróż np. na wakacje? Oni dobrze wiedzą, ile to kilogramów przybywa od zabrania tylko kilku książek.

Ponadto wydania elektroniczne dostępne są w dwóch podstawowych wersjach:

Do korzystania z książek elektronicznych w wersji „do czytania” (drukowanej) nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, chociaż czasem (szczególnie w podróży) wykorzystania czytnika zamiast, smartfona, tableta, laptopa, lub komputera może być wygodniejsze. Chociaż warto zwrócić uwagę na to, że tablety i smartfony coraz częściej mają gabaryty podobne do gabarytów czytników, a zastosowań znacznie więcej.

Książki elektroniczne w wersji do czytania występują najczęściej w jednej z trzech podstawowych form (uwaga: instalując podanie niżej przykładowe programy, zadbaj o dogranie ich wersji zgodnej w posiadanym przez ciebie sprzętem. Podanie niżej linki prowadzą do stron producentów oprogramowania):

a) pliki epub: można w zasadzie odtwarzać na niemal każdym sprzęcie. Czasami trzeba doinstalować specjalny (darmowy) program np. ten:

Adobe Digital Editions

b)pliki mobi: przeznaczone są dla posiadaczy czytników Kindle. Można je również odtwarzać na zwykłych komputerach, stosując np.

Kindle Previever

c) pliki PDF: format powszechnie znany. Do jego odczytania zalecamy np.

Adobe Reader  lub jeszcze lepiej: Adobe Digital Editions, który w odróżnieniu od  Adobe Reader lepiej radzi sobie z plikami zabezpieczonymi systemem DRM. Pliki ACSM (wersja pdf) należy otwierać przy pomocy Adobe Digital Editions  (Po uruchomieniu pliku .acsm, program automatycznie pobierze plik PDF z serwera hurtowni i zapisze go na  państwa dysku, jednocześnie przypisując mu wasze Adobe ID).

Do większości e-książek dołączone są wersje „demo”, więc z łatwością możesz sprawdzić, czy Twój sprzęt i oprogramowanie radzi sobie z tymi plikami.

Przy okazji polecamy program Calibre, który doskonale będzie zarządzał twoją elektroniczną biblioteką.

2. Do słuchania (w formacie mp3, który można odtworzyć nawet na zwykłym smartfonie). Audiobooki – dzięki czytającym je wybitnym aktorom i lektorom oraz dzięki często stosowanej warstwie muzycznej niezwykle wzbogacają i uatrakcyjniają odbiór dzieła. Ponadto umożliwiają korzystanie z książki w trakcie wykonywania innych czynności (kierowania samochodem, sprzątania mieszkania, joggingu itp.)

Format mp3 jest tak powszechnie stosowany, że chyba nie wymaga specjalnego tłumaczenia, jak z niego korzystać.

Audiobooki w formacie mp3 można odtwarzać na wielu urządzeniach: komputerach, laptopach, tabletach, smartfonach, dyktafonach, odtwarzaczach i wielu urządzeniach domowych lub samochodowych (sprawdź w instrukcji swojego urządzenia).

Można je też przenosić pomiędzy urządzeniami (byle legalnie) za pomocą kart pamięci, pamięci typu „paluszek flash USB”, samodzielnie nagranych płyt CD, połączeń kablowych i innych.

Większość sprzedawanych tu audiobooków posiada wersje DEMO, więc możesz sprawdzić, czy twoje urządzenie i oprogramowanie odtwarza mp3.

Sprzedawane przez nas e-booki i audiobooki zabezpieczone są Watermarkiem identyfikującym nabywcę tej publikacji. Zabezpieczenie to umożliwia przenoszenie plików z jednego urządzenia na drugie (w odróżnieniu od systemy DRM).

Watermark jest niewidoczny dla zwykłego użytkownika. Jego zastosowanie w niczym nie zakłóca korzystania z pliku.

Usunięcie watermarku jest niemożliwe nawet po podziale lub konwersji pliku.

Kupione egzemplarze ebooków i audiobooków przeznaczone są wyłącznie do użytku prywatnego.

Osoba, która rozpowszechnia e-booki lub audiobooki z naruszeniem przepisów prawa zostanie rozpoznana po tym Watermarku i poniesie konsekwencje wynikające z ustawy o ochronie praw autorskich i pokrewnych.

—-

W przypadku problemów z otwarciem pliku:

1. Zapoznaj się dokładnie z treścią tej strony i sprawdź, czy używasz właściwego programu. To ważnie, ponieważ 98% reklamacji składają osoby usiłujące otworzyć plik niewłaściwym programem lub takie, które nie zapisały pliku na swoim komputerze (sic!).

2. Jeśli chcesz uzyskać naszą pomoc, prześlij nam komunikaty błędów pojawiających się przy próbie otworzenia pliku.

Małe, dodatkowe wyjaśnienie. My jesteśmy Księgarnią, a plik pobierany jest wprost z Hurtowni w takim formacie, w jakim dostarczył go nam Wydawca. Wobec tego, jeśli jest jakiś kłopot z plikiem, to znaczyłoby, że uszkodzony jest plik źródłowy, czyli ten od Wydawcy. Mogą też być inne przyczyny, które musimy zidentyfikować.

Dlatego prosimy o podanie nam np. kopii komunikatu błędów, jakie pokazują się przy próbie otwarcia pliku oraz informacji o programie(i jego wersji) używanym do otwierania pliku.

Wtedy my będziemy mogli przesłać tę reklamację do Hurtowni, która sprawdzi, co się dzieje i w razie potrzeby zażąda od Wydawcy wgrania poprawionego pliku, który następnie zostanie Państwu udostępniony. Procedura jest trochę skomplikowana, ale musi być taka, ponieważ tak naprawdę (w pewnym uproszczeniu) we wszystkich księgarniach w Polsce istnieje tylko jeden plik źródłowy (ten wgrany przez wydawcę), a Państwo (po złożeniu zamówienia) otrzymują kopię tego pliku sporządzoną (indywidualnie dla Was) przez hurtownię. My tylko przesyłamy link do tej kopii.